Redaktionsbloggen
Får jag påminna om julen...?
Var i Köpenhamn förra veckan för att se Royal Copenhagens fabrik, klassiker och nya julporslin. Jo, julen är stor också i Danmark och även om jultallriken inte säljer riktigt som förr finns det efterfrågan från hela världen – inte minst i Japan. Tyärr är ju det mesta i julväg ganska förskräckligt, eller i bästa fall bara menlöst.
Men det finns undantag. Den danska modeskaparen Violise Lunn (bilden) är ett sådant. Jag hälsade på i hennes ateljé mitt i Köpenhamn där hon omgiven av sina luftiga, papperstunna kreationer också tagit fram julsaker till Royal C. Som det guldiga hjärtat och skålarna i vitt och guld, också de papperslika.
Violise Lunn vann för några år sedan danska Damernas världs Guldknappen, men hon vägrar envist att rita kläder för de stora modeföretagen. I den charmiga ateljén ritar och syr hon, med viss assistens, endast enstyckskreationer. Och allt blir vitt, skirt och papperstunnt.
Se mer på www.violise.dk
Kommentarer
Arkiv
Årets bästa julklapp 7 nr 259 kronor!
Redaktionsbloggen
Julpyssel och julinspiration
Läsarhemmet
Vinnare i omslagstävlingen
En plats på vår inredningskurs och 9 helårsprenumerationer har vunnits av...
Köp och sälj
Säljes:
Köpes:
Sköna hem länkar till inredningsbloggar
Allt fler bloggar om inredning. Nu börjar Sköna hem länka till bloggarna som länkar till oss.
/push/global-components/global-components.xml
Forum
Diskutera inredning här!

