8 vanliga bruksföremål med sammanlagt auktionsvärde på 23 500 kr

Det kan vara värt att rota lite i föråden och på vinden. Det är högst trolig att det döljer sig någon liten anonym pjäs som faktiskt betingar några sköna tusenlappar på auktion. Här är 8 vanliga, men oväntat högt värderade bruksföremål på Bukowskismarket just nu.

1. Stegpall från 1900-talets andra hälft. Kromad stomme, steg i rödklätt konstmaterial. Utropspris 1500 kr.

2. Trästege. Utropspris 1500 kr.

3. Kökssoffa eller pinnsoffa, kärt barn har många namn. Just denna med utropspris 2000 kr.

4. 50-talsbyrå med Josef Frank-tapet. Utropspris 3000 kr.

5. Knubbling golvlampa (Ateljé Lyktan), sågs mycket under 70-talet. Utropspris 2000 kr

6. Väl patinerad trädgårdsbänk i gjutjärn. Utropspris 8000 kr.

7. Ikea-bestick från 50-60-talet, 32 delar. Utropspris1500 kr

8. 4 stycken trälådor från Vin&Spritcentralen. Utropspris 4000 kr.

Källa: bukowskismarket.com

Läs också:

7 starka inredningstrender – känner du till symboliken i dessa?

10 viktiga detaljer som kompletterar ditt hem

7 exempel på att det finns sämre hemmapysslare än du

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer

Köp 8 nr av Sköna hem - få 4 rödvinsglas från iittala. Läs mer!