Det kan vara värt att rota lite i föråden och på vinden. Det är högst trolig att det döljer sig någon liten anonym pjäs som faktiskt betingar några sköna tusenlappar på auktion. Här är 8 vanliga, men oväntat högt värderade bruksföremål på Bukowskismarket just nu.

1. Stegpall från 1900-talets andra hälft. Kromad stomme, steg i rödklätt konstmaterial. Utropspris 1500 kr.

2. Trästege. Utropspris 1500 kr.

3. Kökssoffa eller pinnsoffa, kärt barn har många namn. Just denna med utropspris 2000 kr.

4. 50-talsbyrå med Josef Frank-tapet. Utropspris 3000 kr.

5. Knubbling golvlampa (Ateljé Lyktan), sågs mycket under 70-talet. Utropspris 2000 kr.

6. Väl patinerad trädgårdsbänk i gjutjärn. Utropspris 8000 kr.

7. Ikea-bestick från 50-60-talet, 32 delar. Utropspris1500 kr.

8. 4 stycken trälådor från Vin&Spritcentralen. Utropspris 4000 kr.

Källa: bukowskismarket.com

Läs också:

7 starka inredningstrender – känner du till symboliken i dessa?

10 viktiga detaljer som kompletterar ditt hem

7 exempel på att det finns sämre hemmapysslare än du